Chociaż wszyscy wiemy, co to jest seks analny, nie każdy z nas decyduje się na jego wypróbowanie. W Polsce seks analny uprawia co szósta dorosła osoba. Tymczasem dla większości z nas stosunek analny stanowi doświadczenie warte wypróbowania. Wielu osobom gwarantuje zupełnie nowe doznania i sporą dawkę przyjemności. Aby jednak czuć się podczas niego w pełni bezpiecznie i komfortowo, należy przede wszystkim wiedzieć, jak się do niego przygotować.

Czy seks analny jest przyjemny?

Seks analny może być przyjemny zarówno dla osób homo-, jak i heteroseksualnych, dlatego coraz więcej par decyduje się na tego rodzaju eksperymenty w swoich sypialniach. Głównym popularyzatorem seksu analnego stały się filmy pornograficzne, które pobudzają fantazje mężczyzn i kobiet. Węższa od pochwy szczelina odbytu może potęgować doznania seksualne dla aktywnej strony podczas stosunku płciowego. Jednak także strona pasywna czerpie z tego przyjemność, na przykład w wyniku stymulacji prostaty, ale również poprzez nową pozycję i towarzyszące jej emocje. Dla wielu osób to właśnie seks analny jest najprzyjemniejszą formą stosunku płciowego.

Podczas seksu analnego stymulacja odbytu może odbywać się za pomocą członka, palców albo języka, ale również licznych akcesoriów erotycznych dedykowanych tej formie penetracji.

Szczególnie popularne są kulki oraz korki analne, a także dilda i wibratory. Tego rodzaju gadżety mogą służyć stopniowemu przyzwyczajaniu odbytu do penetracji, dzięki czemu pierwszy stosunek analny nie jest bolesny.

Szczególnie dla początkujących seks analny bez odpowiedniego przygotowania może stanowić źródło bólu i dyskomfortu. Wynika to z faktu delikatności i fizycznego nieprzystosowania odbytnicy do penetracji.

W przeciwieństwie do pochwy odbyt nie wytwarza śluzu, który ułatwia przesuwanie członka. Z tego powodu bez stosowania specjalnego lubrykantu podczas seksu analnego dojść może do bolesnych otarć czy nawet pęknięć skóry wokół odbytu.

Seks analny a zdrowie – czy seks analny jest bezpieczny?

Dla osób uprawiających seks analny istnieje najwyższe ryzyko zakażenia się wirusem HIV. Przez długi czas pozostaje on bezobjawowy dla osoby zakażonej, dlatego jedyną skuteczną formą jego wykluczenia jest wykonanie testu laboratoryjnego.

Podobnie poprzez penetrację odbytu zarazić można się kiłą, rzeżączką, kłykcinami kończystymi lub innymi chorobami natury intymnej. Z tego powodu na seks analny bez zabezpieczenia mogą decydować się jedynie stali partnerzy seksualni, którzy nie uprawiają seksu z nikim innym i mają pewność co do swojego stanu zdrowia.

W przypadku par heteroseksualnych należy jednak wówczas pamiętać o tym, że seks analny bez zabezpieczenia może doprowadzić do ciąży. Wystarczy, że sperma wypłynie i dostanie się w okolice dróg rodnych.

Aktualnie istnieje niewiele specjalnych prezerwatyw do seksu analnego. Dlatego stosuje się te same prezerwatywy co do klasycznej penetracji. Prezerwatywy do seksu analnego najlepiej wybierać wśród renomowanych marek, które gwarantują wysoką skuteczność zabezpieczenia.

Aby stosunek analny był w pełni bezpieczny, należy także zachować podczas niego odpowiednią higienę. Ważne jest stopniowe przyzwyczajanie odbytu do penetracji. Sama zaś penetracja nie może być zbyt głęboka, ponieważ zwiększa to ryzyko perforacji jelita.

Prawidłowe przygotowanie do penetracji maksymalizuje przyjemność, a także zmniejsza ryzyko niepożądanych skutków ubocznych, takich jak hemoroidy albo trwałe rozluźnienie zwieracza.

Jak zacząć seks analny?

Dla osób zainteresowanych wypróbowaniem nowej formy penetracji lewatywa przed seksem analnym powinna stanowić obowiązkowy element higieniczny. Dzięki lewatywie można dokładnie oczyścić odbytnicę z wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby uczynić stosunek mniej przyjemnym dla obu partnerów.

Nawet w przypadku wykonania lewatywy należy jednak pamiętać o tym, że odbyt stanowi siedlisko bakterii inwazyjnych dla flory bakteryjnej pochwy. Jeśli zatem chcesz podczas tego samego zbliżenia uprawiać zarówno seks analny, jak i pochwowy, pamiętaj o umyciu członka, palców czy gadżetu erotycznego przed zmianą formy penetracji.

Podobnie należy zmienić prezerwatywę na nową. Nie ma takiej konieczności, jeśli najpierw penetrujesz pochwę, a później przechodzisz do seksu analnego.

Jak wcześniej wspominano, śluzówka odbytu jest naturalnie sucha i wrażliwa na pocieranie. Z tego powodu podczas seksu analnego konieczne jest stosowanie odpowiedniego lubrykantu. Dobrze wybrać żel intymny o prostym składzie, bez barwników czy substancji zapachowych.

Najlepiej sprawdzi się lubrykant na bazie wody, który posiada pH naturalne dla ludzkiej skóry. Lubrykant nie może mieć także w swoim składzie substancji, które uszkadzają strukturę prezerwatywy.

Zanim przystąpisz do penetracji odbytu, zadbaj o podniecenie oraz rozluźnienie siebie i partnera. W tym celu można w pierwszej kolejności zdecydować się na klasyczną penetrację, a w następnej kolejności na delikatne pieszczoty analne.

Penetrację odbytu również powinno się rozpoczynać stopniowo – na początku palcem, a dopiero później penisem lub gadżetem erotycznym.


Zabawki analne

Pozycje do seksu analnego

Gdy obie strony będą gotowe na penetrację analną, istnieje wiele ekscytujących pozycji, które mogą wypróbować. Można stosować podczas nich dodatkowe akcesoria erotyczne lub zdać się wyłącznie na penisa albo palce. Dużą popularność posiada także tzw. rimming, czyli pieszczoty odbytu za pomocą języka. Wśród najczęściej stosowanych pozycji podczas seksu analnego możemy wymienić z kolei:

  • Na pieska – to jedna z najpopularniejszych pozycji do penetracji odbytu. Strona pasywna układa się na czworakach tyłem do swojego partnera, wypinając w jego stronę pośladki. Warto dodatkowo pochylić przód ciała, kładąc głowę oraz łokcie na podłożu. Doznania można spotęgować także poprzez złączenie nóg podczas penetracji.
  • Leżenie na brzuchu – jeden z partnerów kładzie się na brzuchu, swobodnie rozprostowując nogi i delikatnie je rozchylając. Druga strona przywiera do niego ciałem, delikatnie podpierając się na rękach. W ten sposób może penetrować odbyt, jednocześnie wyraźnie czując pośladki swojego partnera.
  • Na plecach z podniesionymi nogami – kładąc się na plecach, można ugiąć nogi i przybliżyć je do klatki piersiowej lub wyprostować do góry. W obu sytuacjach partner ma idealne warunki do penetracji analnej. Jednocześnie pozycja ta jest bardzo atrakcyjna, ponieważ pozwala na utrzymywanie kontaktu wzrokowego, a także dodatkowe pieszczoty innych stref erogennych.
  • Na łyżeczkę – intymna i relaksująca pozycja polega na położeniu się obu partnerów na tym samym boku, jeden za drugim. Należy maksymalnie zbliżyć ciała do siebie, co umożliwia swobodne wsunięcie penisa w odbyt. W tej pozycji można poczuć wyjątkową bliskość i odprężenie.
  • Na siedząco – jeden z partnerów siedzi, a jego partnerka siada na nim okrakiem, utrzymując się na kolanach albo na ugiętych nogach. Podczas tej pozycji można siedzieć zarówno przodem, jak i tyłem do siebie – w zależności od aktualnych preferencji.