• Przewodnik po materiałach używanych do produkcji akcesoriów erotycznych


Czym kierować się przy wyborze sex gadżetów.

Do każdego z nas przychodzi w końcu ten moment – szukamy inspiracji, urozmaicenia, pikanterii w łóżku. Nic w tym dziwnego, że pragniemy nowych wrażeń , intensywniejszych doznań. Podejmujesz więc decyzję, by zaprosić do swojej sypialni gadżet erotyczny.

W tym celu odwiedzasz stronę „abcfantazji”. Przeglądasz długą listę produktów, od scrollowania aż boli Cię palec, a od mnogości opcji, mieni Ci się w oczach. Jaki sex gadżet kupić?

Czym się kierować przy jego wyborze? I po co u licha jest tyle różnych tworzyw, z których wykonane są gadżety? Który wybrać? Już śpieszymy z pomocą!

 

 

Po pierwsze określ swoje potrzeby

Do produkcji akcesoriów erotycznych wykorzystywana jest szeroka gama materiałów charakteryzujących się różnymi właściwościami. Wybór odpowiedniego tworzywa, z którego dany gadżet został wykonany, będzie zależał od Twoich potrzeb, efektu, który chcesz osiągnąć, osobistych preferencji oraz środków finansowych, które chcesz przeznaczyć na jego zakup.

Jeśli po raz pierwszy kupujesz
sex gadżet, np. wibrator być może nie chcesz przeznaczyć od razu dużej ilości pieniędzy. Wolisz najpierw sprawdzić czy kształt, stopień wibracji, wielkość jest dla Ciebie odpowiednia. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem będzie zakup gadżetu z niższej półki cenowej. Musisz się jednak liczyć z faktem, że najczęściej taki produkt nie będzie dorównywał pod względem właściwości akcesoriom erotycznym premium. Widzisz zatem, że kluczowe jest określenie swoich potrzeb przed dokonaniem zakupu.

 

Porowatość tworzywa

Kolejnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę, przy wyborze sex zabawki, to Twoja skrupulatność w czyszczeniu i pielęgnacji gadżetów. Wiadomo, że każdy produkt do urozmaicania nocnych igraszek należy każdorazowo przed oraz po użyciu dokładnie umyć. Jednakże niektóre tworzywa trudniej utrzymać w czystości.

Czynnikiem, który ma na to wpływ jest stopień porowatości materiału, z którego gadżet został wykonany. Porowatość to nic innego, jak mikroprzestrzenie, niewidzialne gołym okiem szczeliny, które znajdują się w strukturze tworzywa. Im większa porowatość, tym większą uwagę należy zwrócić na proces czyszczenia i pielęgnacji gadżetu.

Pomocne mogą okazać się w tym przypadku specjalne środki myjące. W przypadku dildo, wibratora czy mastrurbatora, można również rozważyć dodatkową ochronę w postaci prezerwatywy.

 

Tworzywa najczęściej stosowane do produkcji gadżetów erotycznych

By ułatwić Ci wybór, poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, dzięki któremu poznasz właściwości materiałów najczęściej używanych do produkcji gadżetówerotycznych. To od rodzaju tworzywa zależą bowiem: estetyka, wytrzymałość , zasady pielęgnacji i dbania o czystość produktu, możliwość stosowania danego rodzaju lubrykantu, a także intesywność i realistyczność doznań.

W opisie każdego materiału, znajdziesz informację o stopniu jego porowatości, metodach czyszczenia oraz rodzaju lubrykantu możliwego do stosowania. W ten sposób otrzymasz komplet informacji, które pozwolą Ci świadomie wybrać gadżet odpowiadający Twoim potrzebom i preferencjom.

 

 

Silikon

Silikon jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji akcesoriów erotycznych, takich jak np. wibratory, dilda, kulki do ćwiczenia mięśni Kegla, korki analne. Silikon swoją popularność zawdzięcza wysokiej wytrzymałości oraz neutralności dla ludzkiego organizmu.

Materiał ten jest hipoalergiczny – nie uczula i nie podrażnia. Nie zawiera groźnych dla zdrowia
środków zmiękczających (ftalanów). Nie wydziela żadnego zapachu ani nie pochłania go z otoczenia.

Silikon posiada ponadto niską porowatość, dzięki czemu łatwo utrzymać gadżet w czystości. Możliwość sterylizacji sylikonowych sex zabawek umożliwia dzielenie się nimi z partnerem/partnerką.

Sex zabawki wykonane z tego materiału charakteryzują się wysoką sprężystością, nie odkształcają się, są bardzo wytrzymałe oraz niezwykle delikatne, wręcz jedwabiste w dotyku (nie wymagają zatem przy użyciu dużej ilości lubrykantu).


Silikon łatwo ogrzać do temperatury ciała, dzięki czemu pierwsze zetknięcie silikonowego gadżetu z ciałem nie będzie powodować dyskomfortu.
Do produkcji akcesoriów erotycznych używany jest silikon o różnych gęstościach, dzięki czemu można uzyskać efekt porównywalny do miękkości skóry.

Dzięki zastosowaniu silikonu w produktach wibrujących lub posuwistych wibracje/ruchy gadżetu są subtalniejsze i delikatniejsze, niż w gadżetach wykonanych z twardego tworzywa.
Silikon jest jednakże materiałem drogim, dlatego warto przygotować się na droższy wydatek.


Porowatość
: niska

Sposób czyszczenia: każdorazowo po użyciu gadżetu należy umyć go specjalnie przeznaczonym do tego celu cleanerem (środkiem czyszczącym) bądź wodą z mydłem. Akcesoria nieposiadające systemu zasilania, np. dilda czy korki analne, można wyparzyć we wrzątku. Dozwolone jest również stosowanie alkoholu izopropylowego w celu odkażenia gadżetu.

Lubrykanty: jedynie lubrykanty na bazie wody, paradoksalnie te na bazie sylikonu mogą uszkodzić silikonowy gadżet.TPE / TPR (elastomery termoplastyczne, Nature Skin, Cyberskóry,)

TPE/TPR to stosunkowo nowy materiał, powstały z gumy oraz tworzyw sztucznych, świetnie imitujący silikon. Jest tak samo delikatny,elastyczny i jedwabiście gładki. Zapewnia efekt ludzkiej skóry, co gwarantuje naturalne doznania.

W przeciwieństwie do silikonu, jest jednak materiałem o średniej porowatości. Należy zatem gadżety z niego wykonane dokładnie i bardzo starannie czyścić oraz odpowiednio pielęgnować.

Elastomer jest materiałem bezpiecznym, nie zawiera bowiem ftalanów, jest bezwonny i nie przyjmuje innych zapachów. Gadżety z niego wykonane są niezwykle elastyczne i wytrzymałe (wytrzymują rozciąganie i rozdzieranie, zachowując przy tym swoją wysoką jakość), stąd często są stosowane do produkcji masturbatorów. Elastomer świetnie przewodzi drgania i wibracje a także szybko dostosowuje się do temperatury ciała.

Akcesoria z TPE/TPR występują w różnej twardości (od miękkiej do średnio twardej) oraz szerokiej gamie kształtów i kolorów (również krystaliczny i matowy).

Porowatość: średnia

Sposób czyszczenia: umyć każdorazowo, przed i po zastosowaniu, przy użyciu wody i delikatnego mydła lub specjalnie do tego przeznaczonego cleanera. Nie wolno czyścić alkoholem i silnymi detergentami. Po umyciu, wymaga dokładnego osuszenia, a następnie zastosowania specjalnego pudru na bazie skrobi kukurydzianej. Aplikacja pudru na mokrym gadżecie może doprowadzić do rozwoju pleśni i bakterii.

 Lubrykanty: tylko na bazie wody.

 Lateks (kauczuk naturalny)

Lateks jest materiałem, który powstaje z kauczuku naturalnego (lateks naturalny) lub kauczuku syntetycznego (lateks syntetyczny). Niezależnie, z którym rodzajem mamy do czynienia, jest to tworzywo nietoksyczne, niezawierające szkodliwych dla zdrowia substancji (nie bez powodu jest używany do produkcji prezerwatyw czy jednorazowych rękawiczek medycznych).
Produktów wykonanych z tego materiału powinny się jednak wystrzegać osoby, które są na lateks uczulone.

Lateks jest doskonale elastyczne, a ponadto charakteryzuje się również bardzo dużą wytrzymałością. Nie sprawia dyskomfortu w kontakcie z ciałem, ponieważ bardzo szybko dostosowuje się do jego temperatury.


Jako że struktura lateksu charakteryzuje się wysoką porowatością, o gadżety, które są z niego wykonane należy dbać szczególnie. Przede wszystkim lateks wymaga bardzo dokładnego czyszczenia, by pozbyć się z jego powierzchni wszelkich drobnoustrojów.


Lateks posiada charakterystyczny zapach, który nie wszystkim może przypaść do gustu. Nie chłonie jednakże zapachów z otoczenia, co jest niewątpliwym plusem.


Porowatość
: wysoka


Sposób czyszczenia
: każdorazowo po użyciu gadżetu najlepiej umyć go specjalnie do tego przeznaczonym środkiem czyszczącym. Nie należy używać silnych detergentów oraz żadnych preparatów na bazie oleju, gdyż można trwale uszkodzić materiał. Lateksowych gadżetów nie należy polewać wrzątkiem.

Lubrykanty: na bazie wody lub sylikonu. Nie należy stosować lubrykantów na bazie oleju.

ABS (akrylonitryl-butadien-styren, twardy plastik)

ABS jest materiałem syntetycznym, zawsze o wysokiej twardości, co oznacza, że nie zawiera ftalanów ani innych niebezpiecznych plastyfikatorów. Ponadto świetnie przewodzi wibracje, nie tłumiąc ich, jak w przypadku silikonu, co spodoba się z pewnością miłośnikom silnych doznań. Wykorzystywany jest zatem często w produkcji wibratorów i masażerów łechtaczki.

ABS jest bezwonny, nie pochłania również zapachów z otoczenia. Gadżety z niego wykonane wyróżniają się połyskującym wykończeniem oraz oryginalnym wyglądem – produkowane są bowiem w szerokiej gamie, przyciągających wzrok, kolorów oraz kształtów.

Struktura ABS nie jest porowata, z łatwością utrzymasz zatem swój gadżet w czystości.

Król tworzyw plastikowych, jakim jest ABS, zaliczany jest do materiałów bezpiecznych dla organizmu. Gadżety z niego wykonane czasami pokryte są cienką warstwą    PU –  poliuretan  jest to materiał (niezawierający ftalanów) niezagrażający zdrowiu w celu zmiękczenia oraz nadania gładkości i delikatnej miękkości ich wykończeniu.

ABS jest materiałem wytrzymałym, jednakże jak każdy plastik, może ulec pęknięciu, gdy upuścimy go z dużej wysokości.

Porowatość: niska

Sposób czyszczenia: każdorazowo umyć przy użyciu wody i mydła lub cleaner’a. Nie nadaje się do wyparzania. Gadżet można przemyć alkoholem izopropylowym w celu jego odkażenia.  


Lubrykanty
: dowolne, jednakże przy występowaniu silikonowych elementów, np. przycisków lub zastosowaniu w zewnętrznej warstwie PU, jedynie na bazie wody.


PCV (polichlorek winylu – potocznie zwany PVC, wyroby żelowe)

Polichlorek winylu jest materiałem syntetycznym bardzo często stosowanym w produkcji gadżetów erotycznych, ze względu na jego atrakcyjną cenę oraz wytrzymałość.


Gadżety z PVC dostępne są w szerokiej gamie twardości i miękkości (od bardzo miękkich do bardzo twardych) a także w różnorodnym wachlarzu kolorów (również przezroczyste). Z tego powodu materiał ten znalazł zastosowanie w wielorakich produktach – np.
sex lalkach, elastycznych kulach analnych, wibratorach.


PVC charakteryzuje się doskonałą elastycznością, szybkim dostosowaniem do temperatury ciała oraz świetnym przewodnictwem drgań (co sprawdza się w przypadku gadżetów wyposażonych w system wibracji – np.
masażerów erotycznych i wibratorów).
PVC posiada wysoką porowatością, podobnie więc, jak w przypadku lateksu, należy zwrócić szczególną uwagę przy jego czyszczeniu.


Zdarza się, że do PVC dodawane są ftalany – substancje wpływające na jego elastyczność, których najlepiej unikać. Warto zatem przed zakupem upewnić się, że gadżet, którym jesteśmy zainteresowani ich nie zawiera (w przypadku dild lub wibratorów można stosować dla bezpieczeństwa
prezerwatywy).

Jednakże coraz częściej ftalany są zastępowane bezpiecznymi dla zdrowia zamiennikami.

Materiał ten posiada charakterystyczny zapach, który nie wszystkim może przypaść do gustu.

Porowatość: wysoka


Sposób czyszczenia
: umyć przy użyciu wody i mydła lub specjalnego środka czyszczącego (cleaner). Nie wolno czyścić alkoholem i silnymi detergentami na bazie chloru.

Lubrykanty: dowolne


Akryl (polimetakrylan metylu, kryształ, szkło akrylowe)

Akryl jest tworzywem syntetycznym, nietoksycznym i niezawierającym szkodliwych ftalanów. Świetnie imituje szkło. Jest gładkie, bezwonne, nie chłonie zapachów. Doskonale przewodzi drgania zapewniając intensywność doznań. Gadżety wykonane z tego materiału są wytrzymałe i twarde.


Akryl jest tworzywem o średniej porowatości, co oznacza, że wymaga odpowiedniego, dokładnego czyszczenia.

Porowatość: średnia

Sposób czyszczenia: umyć przy użyciu wody i mydła lub specjalnego środka czyszczącego (cleaner). Nie nadaje się do wyparzania i szorowania (możliwość zarysowania).

Lubrykanty: dowolne

Brak artykułów do wyświetlenia
  • Warunkowy dostęp do sklepu

       Sklep ABC fantazji
      Dla osób pełnoletnich.
  Czy masz ukończone 18 lat.